Saç dökülmesinin vitamin eksikliği gibi basit ve geçici nedenleri olabileceği gibi, saç dökülmesi daha ciddi bir rahatsızlığa da işaret ediyor olabilir. Saç dökülmesinin tedavisinin mümkün olup olamayacağı saç dökülmesinin neden olduğuna bağlıdır. Burada hem genel hem de az rastlanan saç dökülmesi nedenlerini bir arada görebilirsiniz.

Erkek tipi saç dökülmesi: Erkeklerin üçte ikisinin 60 yaşından itibaren saçları dökülür ve bunun nedeni genellikle erkek tipi saç dökülmesidir. Bu tip saç dökülmesine hormonlar ve genler birlikte neden olur. Şakakların açıldığı ve M şeklinde bir saç çizgisinin belirgin olarak ortaya çıktığı görülür. Geri döndürmesi epey zor olan bu saç dökülmeleri için dökülmeyi geciktirici ürünler ya da saç ektirme benzeri yöntemler düşünülebilir.

Kalıtım: Kadın tipi saç dökülmesi yukarıda söz ettiğimiz erkek tipi saç dökülmesinin kadın versiyonudur. Belli bir yaşta saç kaybı yaşayan kadınların bulunduğu bir aileden gelenler bu tip saç dökülmesi riski ile karşı karşıyadır. Erkek tipinden farklı olarak kadınlarda M şeklinde saç çizgisi ortaya çıkmaz. Kadınlarda daha çok saç ayrım yeri genişler ve saç telleri gözle görülür şekilde incelir.

Kadınlık hormonları: Tıpkı hamileliğin hormonları etkilemesi gibi doğum kontrol haplarına başlayıp bırakmak da saç dökülmesine neden olabilir. Aynı şekilde menopoz dönemindeki hormonal değişikliklerin de saç dökülmesine yol açabildiği görülmüştür. Saç dökülmesinin hormonal nedenlerden kaynaklandığını düşünüyorsanız bir jinekologla görüşüp fikir alabilirsiniz.

Fiziksel stres: Herhangi bir fiziksel travma, ameliyat, kaza ya da ciddi bir hastalık, geçici olarak saç dökülmesine neden olabilir. Saçın bir yaşam döngüsü vardır. Saç uzar, biraz bekler ve ardından dökülür. Ancak gerçekten stresli bir dönem geçirdiğinizde bu döngü bozulabilir ve daha çok saç teli dökülme evresine doğru itilir. Fiziksel travmadan sonra 3 ila 6 ay içerisinde saç dökülmesi belirgin bir şekilde fark edilebilir. Neyse ki eğer böyle bir nedenden ötürü saçınız dökülüyorsa, vücudun iyileşmesiyle birlikte saçlar yeniden gürleşecektir.

Duygusal stres: Fiziksel strese kıyasla duygusal stres nedeniyle saç dökülmesine daha az rastlanır. Yine bu olmayacak bir durum değildir. Ölümler, boşanma, iflas benzeri duygusal anlamda kişileri zorlayan dönemlerde, eğer saçlarınız dökülmeye yatkınsa stres bu süreci hızlandırabilir. Stresle baş etmeyi öğrenmek sadece saçlarınız için değil genel sağlık durumunuz için her anlamda faydalı olacaktır.

Anemi: Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi (kansızlık) aslında çok kolay bir şekilde düzeltilebilecek bir saç dökülme nedenidir. Kansızlığın halsizlik, baş ağrısı, soluk cilt rengi ve el ile ayaklarda soğukluk gibi başka belirtileri de vardır. Doktorunuzdan basit bir test isteyebilir ve demir takviyesi alarak hem saç dökülmesini hem de diğer belirtileri ortadan kaldırabilirsiniz.

Hamilelik: Az önce sözünü ettiğimiz fiziksel strese bir örnek de hamileliktir. Hamilelikte ayrıca hormonal faktörler de devreye girer. Hamilelikle ilgili saç dökülmeleri aslında daha çok bebek doğduktan sonra ortaya çıkar. Hamilelik nedeniyle saçlarınız dökülüyorsa bu konu üzerinde fazla durmanıza gerek yok. Birkaç ay içerisinde saçlar yeniden normale dönecektir.

Polikistik over sendromu: Polikistik over sendromunda kadınlık ve erkeklik hormonlarında bir dengesizlik söz konusudur. Androjen hormonunun fazlası yumurtalık kistlerine, kilo kaybına, regl döngüsünde değişikliklere ve saçların zayıflamasına neden olabilir. Bu rahatsızlığın tedavisi ile birlikte hormon dengesizliğin giderilmesi vücuttaki olumsuz değişiklikleri de olumluya çevirebilir.

Hipotiroidi: Tiroid beziniz gerektiğinden az çalıştığında buna hipotiroidi denir. Tiroid bezi metabolizma ve vücut geneli için çok önemli hormonlar üretir. Bu hormonların eksikliği saç dökülmesini de etkiler. Hipotiroidi sorununuz olup olmadığını bir doktora danışarak öğrenebilirsiniz. Eğer böyle bir sorununuz varsa doktorun vereceği ilaçlarla hormon seviyeleri de saçlarınız da normale dönecektir.

Fazla A vitamini: Çok fazla A vitamini desteği ya da A vitamini içeren ilaç kullanmak saç dökülmesini tetikleyebilir. Bu da geri döndürülebilir bir saç dökülmesidir. A vitamini alımı normale döndüğünde, saçlar da yeniden sağlıklı şekilde uzayacaktır.

Vitamin B eksikliği: saç dökülmesinin önüne geçilebilir nedenlerinden biri de B vitamini eksikliğidir. Balık, et, çeşitli meyve ve sebzeler doğal B vitamini kaynaklarıdır. Her konuda olduğu gibi saç konusunda da sağlıklı beslenmek, sebze ve meyve ve iyi yağları tüketmek faydalı olacaktır.

Protein eksikliği: Eğer beslenmenizde proteine yeteri kadar yer vermiyorsanız, vücudunuz kendisine gereken proteinden tasarruf etmek için saç uzamasını kesecektir. Protein alımının eksilmesinden 2-3 ay sonra saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Böyle bir tabloyla karşılaşmamak için yumurta, balık, et gibi protein kaynaklarını beslenmeye dahil etmekte fayda var. Et yemeyenler için baklagiller, tahıllar, kabuklu yemiş ve fasulye benzeri gıdalar protein kaynağı olabilir.

Bağışıklık sistemi: Bağışıklık sistemi fazla aktif olduğunda saçkıran diye bildiğimiz türdeki saç dökülmesi görülebilir. Açıklayacak olursak, vücudu korumakla görevli bağışıklık sistemi bazı kişilerde saçı vücuda yabancı olarak görür ve yanlışlıkla hedef alarak saçın dökülmesine neden olur. Daha çok yuvarlak yamalar şeklinde görülen bu dökülmeler için çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Saçın yeniden çıkıp çıkmayacağı ya da yeniden dökülüp dökülmeyeceğini önceden bilmek zordur.

Ani kilo kaybı: Ani kilo kaybı da vücut için bir tür fiziksel travmadır. Kilo kaybetmeniz sağlığınız açısından yararlı olsa bile ani şekilde kilo vermek saç dökülmesine neden olabilir. Baazı bilinçsiz diyetlerde ise kilo kaybı vücudu strese sokar, vitamin ve mineral eksiklikleri ortaya çıkar ki bunların hepsi de saç dökülmesi nedenidir.

Kullanılan ilaçlar: Bazı kan inceltici ilaçlarda, kalp hastalıkları, kanser, tansiyon ve romatizmal hastalıklar için kullanılan ilaçlarda ya da cilt hastalıkları için önerilen ilaçlarda ve antidepresanlarda yan etkilerden biri de saç dökülmesidir. Bu türdeki ilaçların hepsinde bu yan etki olmadığı gibi, burada sayılmayan başka tür ilaçlar da saç dökülmesi yapabilir. Sürekli kullandığınız ilacın saç dökülmesine neden olup olmadığını doktorunuzla görüşebilirsiniz. Eğer ilacın bir alternatifi varsa, size saçlarını etkilemeyecek yeni bir ilaç önerebilir. Ancak sırf saçlarınızı etkilediğini düşünüyorsunuz diye, sakın kendi kendinize doktorun verdiği ilaçları bırakmaya kalkmayın.

Saç şekillendirme: Yıllara yayılan bir süreçte ara vermeden saçlarınızı şekillendirmeye uğraştıysanız, şimdi bunun bedelini ödüyor olabilirsiniz. Sıkı örgüler, dalgalar, saç boyaları, fön, perma ve daha sayabileceğiniz pek çok kimyasal ya da yıpratıcı diğer işlemler saçların köklerini etkilemiş olabilir. Saçlarınızı bir süre rahat bırakmanız, şampuan sonrası saç kremi kullanmanız ve saçlarınızı ısı yayan aletlerden uzak tutmanız önerilir.